Günaydın, bir haftadır evden çıkmadım. Sanal marketten ev alışverişimi yaptım (her zamanki gibi) kedilerimi ve mutfak pencereme gelip şarkılarıyla kahvaltıma eşlik eden kuşlarımı beslemeye devam ettim. Eve herhangi bir stok yapmadım. Akıl sağlığımı yerinde tutmak için tv haberlerini özellikle açmadım. Corona virüsü insan yapımı ya da değil tartışmalarına bir az göz atıp her hangi bir yorum yapmadım. Kitabımı okuyup dizi seyrettim, kendi içime baktım… Hasta olunca semptomlar veririz, hastalığın ne olduğunu anlamadan bunları yok edersek sorunu geçici olarak ötelemiş oluruz.

Covid19, insanlık ailesinin kendi eliyle çizdiği sınırların anlamsız olduğunu, hepimizin bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak yaşamamız gerektiğini, dünyanın artık bize vereceği birşeyi kalmadığını birşeyler verme sırasının bizlerde olduğunu anlatıyor.

Biz kimiz? Bu gezegene doğmuş ve sadece yaşarken para kazanmayı hedefleyerek gezegene beş kuruşluk faydası olmayan canlılar mı olduk?. Hepimiz için bir muhasebe zamanıdır… Frene basın dedi tabiat ana… oturun dedi.. bırakın biraz beni kendi başıma da kafamı bir dinleyeyim dedi..
Herbirimiz için, içinde yaşadığım mavi eşsiz gezegene ne katkıda bulundum, hayatımı nasıl daha az tüketerek geçiriririm, nasıl dünyayı hunharca kullanmaktan vazgeçerim, doğayla barışık ve onunla uyum içinde nasıl yaşarım diye düşünme zamanıdır.

Bugün içinde bulunduğumuz rekabete dayalı, (bir çok noktada yanlışlığı kanıtlanmış )Darwin teorisini baz alan toplumsal düzenin birlikte çalışmaya ve dayanışmaya dayalı yeni bir toplum düzenine dönüşmesi gerektiği açıktır, bu dönüşüm eşzamanlı olarak dünyanın birçok noktasında başlamıştır.. salgın bitip normale dönüdüğümüzde dönülen yer “yeni normal” olacak. Ekonomide, toplumda, yaşam tarzımızda değişiklik olacak.

Bu arada unutmayalım vücudumuz müthiş bir mekanizmaya sahip ve bu gibi zamanlar için dizayn edildi. Korkmadan ve hijyen kurallarına uyarak bu günlerin üstetesinden geleceğiz. Bundan en ufak bir şüphem yok.
Sevgi ışık ve sağlıkla kalın.

Leave a Reply

error: İçerik korunmaktadır !!
Whatsapp Web
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?