Doğayı özledik hepimiz, tıpkı gurbette, anne hasreti çeker gibiyiz. Özledik bir bahar günü, dışarıda, keyifle içimize havayı çekerek koklamayı… Polen alerjisi olanlarımız bile, özlediler doğayla kucaklaşmayı….

Sıradan olan şeylerin aslında bizim mutluluğumuza nasıl da katkıda bulunduğunun farkına vardık. “Küçük şeylerden mutlu olurum “diye kurulan cümlelerin gerçekliğini anladık. Bu dünyaya doğmanın bile, nasıl bir mucize olduğunu, milyonlarca spermden yalnız bir tanesinin yumurtayı dölleyerek bizi oluşturduğunu, o sperm değil de başka bir tanesi yumurtayı döllese bizim burada olamayacağımızı bilmenin bile, her gün şükretmemiz için yeterli sebep olduğunu nicedir unutmuştuk.

Biz doğanın evlatlarıyız, ama çoğumuz doğaya gerçek annemiz gibi değil üvey annemiz gibi davrandık. Onu hoyratça kullandık, doğadaki tüm canlılar onun öz çocuklarıdır, bir annenin gözünde de bütün evlatlar eşittir, ama biz insanlar, kendimizi diğer tüm kardeşlerden daha yukarıda bir yerlere koyduk, kendimizi fazlaca önemsedik, kendimize eşref-i mahlukat dedik. Uzun sözün kısası sadece annemize değil kardeşlerimize de tepeden baktık….

Kendimizi her şeyin hakimi ve her şeyin sahibi saydık. Vermeden almanın, üretmeden tüketerek yaşamanın, çirkin büyüsüne kapıldık çünkü kendimizi hep iktidarda ve hem güçlü hem haklı gördük. Anamız da bu haksızlığa dayanamadı, bize bir ders verdi..ama ana bu ..kalbi yumuşaktı…kıyamadı bizlere, bu dersle birlikte bir de fırsat verdi: bu fırsatın adı “dayanışma” ve “doğayla uyum içinde yaşama”dır.

Egomuzdan sıyrılarak birbirimize yardım etme, doğaya ve onun tüm çocuklarına saygımızı sevgimizi gösterme zamanıdır. Zaman, karşılık beklemeden ihtiyacı olan tüm canlılara yardım etme, dayanışma içinde olmaktan duyulan sevinçle, doğa ile uyum içinde olma pratiğini yapma zamanıdır. Sevginin anlamının, almak değil, vermek olduğunu anlama zamandır. İyiliğin karşılık beklemeden yapılan bir hareket olduğunu anlamanın, kalp gözümüzü açıp, ona kulak vermenin zamanıdır.

Dilerim ki sevginin gücü kalbimizi kaplasın. Gözümüzü sevgi bürüsün. Işıklı, huzurlu sevgi dolu günler hepimizin olsun 🌸💓💗🌷

Leave a Reply

error: İçerik korunmaktadır !!
Whatsapp Web
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?